072-33-80-520


כל אחד יכול ללמוד ללא כל קשר לגיל או אבחון קודם!

 
  • אנו מאמינים כי למידה מבוססת על הצלחה רציפה של התלמיד
     
  • המקום בו אומנות ההוראה פוגשת את מדע הלמידה
     
  • שיטת ההוראה שלנו תגביר את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות אצל התלמידים
     
  • בעזרת הכלים שהתלמידים ירכשו, הם יוכלו ללמוד בבית הספר כל מה שרק ירצו
 

דיסלקציה בקריאה

שתי תופעות מוכרות ביותר בקרב ילדים רבים היום, היא דיסלקציה בקריאה ובכתיבה וכן דיסקלקוליה, לקות שקשורה ליכולת עיבוד של מספרים. בעוד דיסלקציה, כידוע, מתייחסת לאותיות. 

ילדים אשר מאובחנים כמי שיש להם דיסלקציה בקריאה או דיסקלקוליה, הם כאלה אשר משתרכים הרחק מבני גילם בכל הקשור לעבודה עם אותיות ומספרים, ברמה כזו שאין מדובר בהתפתחות איטית אלא בלקות של ממש. כאן המקום להדגיש, לא מדובר בילדים אנאלפביתיים או ילדים שיש להם בעיה שכלית, להיפך, קרוב ל-20 אחוז מהאוכלוסייה מתמודדות עם בעיות מסוג זה, העניין הוא שלרוב הבעיה איננה נפתרת, להיפך, יש מה שנקרא דיסלקציה התפתחותית, כזו שעם הזמן מתפתחת לאט לאט, לכן הדרך היחידה להתמודד איתה היא לתת לילדים כלים שיכולים לעזור להם להתמודד עם בעיות אשר עלולות לצוץ בעתיד. 

לשם כך, יש תחילה לבצע אבחון של המצב, האבחון יתבצע אם יהיה חשש שהילד אכן מתמודד עם דיסלקציה בקריאה. זה יכול לקרות למשל, אם הילד לא מכין שיעורים, מסרב לקרוא, מרגיש חוסר ביטחון כששואלים אותו שאלות וכמובן כאשר הוא לא כותב בצורה נכונה או מבטא את המילים בצורה לא ברורה. בדרך כלל, מצב של דיסלקציה בקריאה או בכתיבה, יבוא לידי ביטוי בהחלפת אותיות, שינוי המיקום שלהן.
 
חשוב לומר, לפני שאנחנו נכנסים במקרה של דיסלקציה טיפול מסיבי, יש לבצע תהליכי אבחון דידקטי ואחרים, שכן ייתכן מאוד שהבעיות נובעות מסיבות שונות שאינן קשורות ליכולת של הילד לקרוא או לעבד נתונים, אלא בעיות ראיה או בעיות אחרות. 

תהליך הטיפול צריך להיות כולל, מצד אחד, ההורים צריכים לשבת עם הילד וללמד אותו לקרוא ולכתוב, זה תהליך שדורש זמן וסבלנות, עליהם לחזור על המילים שוב ושוב, להסביר לו את ההבדלים בין האותיות השונות, דגש על מיקומן וכיצד יש לומר אותן. 

מצד שני, הטיפול חייב להתבצע בשיתוף אנשי מקצוע, בין אם זה מורים ובין אם זה מומחים בטיפול בילדים בכל מה שקשור לדיסלקציה בקריאה או בכתיבה. עליהם להכין תוכניות מתאימות ולעבור עם הילד עליהם לאט לאט. ייתכן שלא יהיה ניתן לתקן את המצב לגמרי, אך כן יהיה ניתן להקל עליו ולתת לו מספיק כלים ושיטות כיצד להתמודד עם הבעיה בעתיד. העבודה תתבצע בין היצר עם מורים ומרכזים של הוראה מתקנת וקלינאי תקשורת שמתמחים בתחום. 

נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה היא התמיכה המשפחתית והסביבתית בכלל. כל הורה אמור לשבת עם הילד שלו על הלימודים ולעזור לו. מן הסתם, אם ילד מתקשה זה דורש הרבה יותר זמן וסבלנות. מעבר לכך נדרשת סבלנות ביום יום, התמיכה הזאת שהילד מקבל היא חשובה עבורו, היא מראה לו שמתייחסים אליו בצורה רגילים ומעניקים את כל הכלים והעזרה בנושא.

חשוב לא לעשות הפרדה בין הילדים, חשוב לתת לו יחס דומה לשאר הילדים, להראות לו שמאמינים בו. התמיכה תעניק לו ביטחון עצמי ותעזור לו להתמודד עם הבעיות השונות אותן הוא חווה בצורה הרבה יותר טובה. 

לפני סיום חשוב להדגיש, ילדים עם דיסלקציה או דיסקלקוליה, מצליחים היום לא פחות מילדים אחרים ולו בזכות העובדה שיש להם את הכלים והיכולות להתגבר על הקשיים שעומדים מולם. 

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד על דיסלקציה בכלל ודיסלקציה בקריאה בפרט, אתם מוזמנים לפנות אלינו, מרכז דורון, אנחנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ובכל שלב. פנו אלינו עוד היום וקבלו את כל המידע שנדרש בתחום, תוכנית טיפול מלאה וכל מה שאתם צריכים לדעת בנושא. 
 
 
או מלאו פרטיכם בטופס:
072-33-80-520

צרו קשר עם "מרכז דורון" בטלפון
טלפון
072-33-80-520

דוא"ל

nadavdoron@gmail.com

כתובת
לוריא 8, תל אביב
פרטי התקשרות
ADD